Att se helhet i stort och smått. Avvägningens konst, kyrklig klimatsamordnare anses nödvändig yrkesprofil

Den gröna kyrkan

 

 

 

Sommaren 2018 har varit torr och varm. Gång på gång får vi indikationer på att värmen och nederbörden har en variation långt från det som kan anses som normalt.

Natur, djur och människor fick se påtagliga effekter av något som i kan bedöma som miljöskador som får effekter på klimatt.

Utan att här och nu fördjupas i just denna fråga kan man absolut hålla med om att det är en slags strategisk ödesfråga för väldigt många och det är en färga som måste hanteras nu och inte sen.

Människans utnyttjande av naturen utan djupare analys eller förståelse är skrämmande. Vi rör oss inom alla livsområden. Fisket på västkusten har förändrats drastiskt. Insekternas liv och variation. Havets roll som soptipp är betyg över vårt agerande. Mikroplasterna omger oss och kanske dödar de silllens gälar eller viktiga mikroorganismer i faunan.

Råd från experter om vad vi kan och bör göra som enskilda i Sverige är många men en del är väldigt genomgående och entydiga.

Ta frågan om ätandet av nötkött och förekomsten av kor på gröna ängar. Att bensin, kol och diesel är eländigt är nog odiskutabelt. Att betande kor har avföring som förändrar klimatet kan säkert vara sant men någonstans kan det ju finnas en avvägning mellan betande kossa i Småland och uruselt kolkraftverk i Kina eller Ukraina.

Miljöarbetare eller miljöinriktade skadedjur. Fyrbenta avgasbomber som riskerar klimatet eller…

Kolkraft. Eländigt, kortsiktigt och gravt miljöförstörande.

Alla vi människor runt om på jorden har ett ansvar för hur vi lever och förhåller oss till den natur som finns runt oss. Vår kortsiktiga egoism och önskan om välstånd verkställs ej sällan på bekostnad av andra människor och natur.Sådant är knappast något som är i linje med Skaparens tankar.

Planen med den gröna kyrkan

I Sändaren redovisats nyligen ett vällovligt förslag som läggs under rubriken” fasta” Vi skall avstå från handlingar och konsumtion som bidrar till miljöeffekter och skador på skapelsen. Det är såväl fina som kloka tankar. Under de senaste årtionden produceras allt mer konsumtionsvaror under miljöförstörande produktionsmönster. Ofta sker det i fattiga länder med utnyttjande av arbetskraft till låga löner och dåliga arbetsförhållanden. Ibland kan vi köpa billiga varor till följd av barnarbete som skett under slavliknande förhållanden. Därtill långa fossildrivna transporter.

För att åstadkomma en slags förebild i kyrkor och församlingar redovisar Sändaren en ny ide! En kyrklig samordnare för utveckling av den “gröna kyrkan“. Församlingarna skall aktivt arbeta med “klimatfastan” kommande år utifrån ett initiativ från kyrkomötet. Läs artikeln här nedan:

     http://www.sandaren.se/nyhet/fastesatsning-klimatet

Förslaget är i sig lovvärt och till sin form oantastligt. Men någonstans ger det en “läsare” skäl att fundera.

överväganden

Det är ju absolut inte fel att kyrkor serverar Krav-märkt kaffe, Inte heller att gudstjänstbesökare åker buss eller elcykel. Inte heller fel att gurkan på smörgåsen är framtagen på ett hållbart sätt och närodlat. Nattvardsbrödet från Palestinska-området behöver ju inte transporteras därifrån utan kan komma från det egna bageriet i grannfastigheten. I ett exempel från Svenska kyrkan har vartenda verksamhetsområde som berör kyrkan upprättat handlingsplaner och särskilda riktlinjer för klimartsmart agerande just där, Föredömligt! Men här går åt kraft, pengar och mänsklig energi. Församlingsmedlemmarna få ju en välkommen gedigen förståelse för klimatpolitikens stora och små frågor och det är ju inte alls dåligt. Vantörs församling är nog ett föredöme i Svenska kyrkan. Arbetet är dock otroligt omfattande. Man redovisar ett arbete nära kvalitetsindextet ISO 14001.

https://www.svenskakyrkan.se/vantor/grona-vantors-forsamling

Att inte köpa en Volvo med kinesisk ägarstruktur från en diktatur med förtryck av oliktänkande och enorm förbrukning av jordens resurser,  är ju en grund för  varje bilköpare  individuella  beslut om konsumtion. Men skall den ställas i kyrkan?

Men…. I samhället finns idag många aktörer som arbetar med miljöfrågor, hållbarhet, klimatfrågor och konsumtionens faror och möjligheter. Det är utmärkt och väldigt viktigt! Att påverka utsläppen i Kina eller Ryssland eller biltrafiken i USA eller HonKong är inte enkelt för en vanlig svensk församlingsmedlem. Med visst är det rätt att varje individ i sitt eget liv och gemensamt med andra drar sitt strå till stacken.

Men….. Klimat och miljöfråggor arbetar många med. Det är väldigt bra. Men frågan om livets mening, det eviga livet, omvändelsen och frälsningen, dopet och den Helige Ande…hoppet om evighet..bibeln…synderna förlåtelse Vilka “jobbar med dessa frågor??  Dessa är och bör vara den prioriterade inriktningen för varje kristen gemenskap. Där finns ingen annan väg utanför den kristna kontexten. “Jag är vägen sanningen och livet” sa Jesus och lade fast ett monopol på den rätta vägen. Livet är större än existensen. Trosbekännelsen i sig talar om Jesu återkomst och hans ställningstaganden då. Så nog brådskar det med att ge våra medmänniskor Jesus budskap och möjligheten till frälsning, omvändelse och ett nytt liv.

“Miljö” täcker ett brett perspektiv

Antalet barn i Sverige som mår psykiskt dåligt öka för varje år. Skjutningar redovisas i nyheterna så gott som dagligen. Ofödda barn tillåts i hög usträckning inte att födas, Självmord är på en för sorgligt hög nivå. Vartannat äktenskap går sönder.Antalet hemlösa ökar.Det finns många områden där församlingens kristna medlemmar kan göra skillnad. Finns det samordnare för detta eller bör det också tillskapas? Eller är den psykiska statusen för våra unga lägre prioriterat från kyrkan själv???Kanske är just bristen på evangelium och kristen tro en av grunderna till de problemen. Det verkar rätt uppenbart att vare sig SKL, Socialstyrelsen eller Rädda barnen kan åtgärda detta själva. Jesus är vägen för förändring! Eller hur?

I vissa fall är det utomordentligt viktigt att det är just kristna som i den gemenskapen eller i direkt församlingsinitiativ gör något tillsammans. Det syns ju tydligt i LP verksamheten eller Clara i Stockholm. Men i många fall finns andra former och organisationer som gör fantastiska insatser för utsatta.

Jag tror att varje kristen och varje kyrka måste prioritera tid, kraft och resurser. Vad är det främsta målet för vår församling och hur kan vi nå medmänniskorna med det?

Evangeliet och budskapet om omvändelse, nåd, förlåtelse tro och frälsning borde självklart vara nummer ett. Välkända kristna profiler som verkat såväl i församling som i samhället och riksdag vidgar perspektivet. Kanske vore det angeläget med fler med  Waldemar Svenssons och Elver Johnsson kvaliteter såväl i kyrka, lanstingspolitik som i riksdagen.

Waldemar. Svensson, lantbrukare i Ljungskile. Legendarisk riksdagsman och frisinnad företrädare

Elver Johnsson riksdagsman, postiljon och tidigare ordförande i Misssionskyrkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanske kan fördjupad satsning och samordning av det evangeliska och bibelundervisning skapa förutsättningar för flera människor att söka Jesus. Ett kärleksmöte och mottagande av försoningens gåva kan aldrig stå i vägen för minskad prylkonsumtion, färre flygresor eller kravodlade tomater från närområdet. Men i vilken ända skall kyrkan börja?

Matteus 6:33

33 Nej, sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så skall ni få allt det andra också.

Får man fråga så?

Lg

 

Det här inlägget postades i Debatt. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.